Dom czy inny budynek z gotowych części? Obecnie to coraz popularniejszy trend. Prefabrykacja bowiem niesie ze sobą szereg korzyści, jakich tradycyjne budownictwo nie jest w stanie zapewnić. Przede wszystkim – komponenty prefabrykowane budowli umożliwiają znaczne skrócenie czasu realizacji inwestycji. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tej metody, a także, w jaki sposób może przyspieszyć proces wznoszenia nowego obiektu – przeczytaj ten artykuł!
By dokładnie zrozumieć istotę prefabrykacji, warto ją zestawić z dotychczasowymi sposobami powstawania budynku. Oba procesy to ogromne przedsięwzięcia, jednak budowanie domu, hal fabrycznych, serwisowych czy magazynowych z użyciem prefabrykatów budowlanych pomaga zoptymalizować cały proces. Jak?
Wynika to z faktu, że w tradycyjnym budownictwie zdecydowana większość elementów konstrukcji powstaje w miejscu realizacji inwestycji. Trzeba najpierw wylać fundamenty, później postawić każdą kolejną ścianę, przygotować więźbę, znów wylać lub położyć strop… Wszystko to wiąże się z wykorzystaniem dużej siły roboczej oraz znacznym upływem czasu – nie tylko np. na ułożenie cegieł, ale i wyschnięcie betonu czy innych zapraw.
W przypadku wykorzystania komponentów prefabrykowanych wygląda to inaczej. Projekt bowiem przewiduje użycie gotowych już części, wymagających jedynie montażu i połączenia ich z innymi modułami budynku. Dzięki temu można skutecznie ominąć szereg czynności, ale i procesów technologicznych, w tym ww. schnięcia materiałów.
Omówmy jednak tę kwestię w szczegółach. W jaki sposób prefabrykaty budowlane skracają czas budowy?
Wymienia się kilka pól, na których ta technika umożliwia zaoszczędzenie czasu. Prefabrykacja przyspiesza prace związane z:
W zależności od potrzeb – prefabrykaty mogą być stworzone albo na indywidualne potrzeby, albo produkowane według standardowych wytycznych. To popularne rozwiązanie zwłaszcza wśród firm, oferujących gotowe projekty domów jednorodzinnych. Dzięki temu można już na etapie przygotowawczym – czyli przed zakupem materiałów, rozpoczęciem robót etc., zaoszczędzić wiele czasu.
Jak wskazaliśmy wyżej – w tradycyjnym budownictwie poszczególne elementy budynku powstają na miejscu. W przypadku prefabrykacji są one tworzone w warunkach fabrycznych, przy użyciu nowoczesnych maszyn. Ma to szereg zalet – począwszy od uzyskania idealnej powtarzalności po znaczne przyspieszenie produkcji części składających się na dany obiekt. Co więcej – kontrolowane warunki i standardy produkcji gwarantują, że uzyskane w ten sposób komponenty będą spełniały najbardziej wygórowane normy. Następnie – już w gotowej formie do złożenia, są przewożone na plac budowy.
Dzięki temu, że prefabrykaty są projektowane lub dobierane precyzyjnie do danego projektu, prace montażowe przebiegają – szczególnie w porównaniu z tradycyjnymi technikami budowania – wprost błyskawicznie. Poszczególne części idealnie do siebie pasują, więc – kierując się wyłącznie określonymi instrukcjami, specjaliści mogą w relatywnie krótkim czasie postawić dom, halę czy inny obiekt.
Co istotne – istnieje opcja tworzenia, nazwijmy to, hybrydowych projektów. Możesz więc np. zdecydować się na tradycyjny, murowany budynek i zastosować w jego projekcie:
Dzięki takim decyzjom skutecznie skrócisz czas realizacji inwestycji.
Elementy prefabrykowane mają szereg zalet, a przyspieszenie procesu budowy to tylko jedna z nich. Oprócz tego jednak produkty powstające w tej technologii charakteryzują się doskonałymi właściwościami – tak izolacyjnymi, jak i odpornością na szereg negatywnych czynników. Chcesz dowiedzieć się, jak prefabrykaty mogłyby się spisać w Twoim przypadku? Zachęcamy do kontaktu z obsługą!