Choć proces budowy kojarzy się zazwyczaj z ogromną ilością czasu, jaki trzeba na niego poświęcić, to nowoczesne rozwiązania pozwalają znacznie przyspieszyć wznoszenie nowych obiektów – zarówno domów, budynków przemysłowych, jak i elementów infrastruktury. Doskonale na tym polu spisują się prefabrykaty. Czym są te stosowane w budownictwie elementy? Jakie mają zalety? Dowiedz się tego już teraz!
Co do zasady – tym mianem określa się wszelkie gotowe i ujęte w projekcie komponenty konstrukcji danego budynku, które po przewiezieniu na plac budowy można od razu ze sobą zespolić. Nowoczesne prefabrykaty budowlane są produktami wysokiej jakości, spełniającymi najwyższe standardy i wymogi polskich oraz europejskich norm.
Katalog materiałów, z jakich wytwarzane są te elementy, obecnie jest bardzo szeroki. Do powszechnie stosowanych jednak należą prefabrykaty budowlane:
Nowoczesne technologie jednak umożliwiają zastosowanie surowców, które niegdyś nie były kojarzone w ogóle z budownictwem. Rośnie bowiem popularność prefabrykowanych komponentów powstających w drukarkach 3D. Choć technologia ta w branży budowlanej – przynajmniej na razie – stanowi bardziej ciekawostkę niż regularnie wykorzystywany sposób wznoszenia różnych konstrukcji, to warto o niej wspomnieć.
Materiał wykonania definiuje przeznaczenie danego produktu. Tym sposobem prefabrykaty budowlane żelbetonowe stanowią najczęściej najważniejsze elementy konstrukcji. Wynika to z ich wytrzymałości na obciążenie, czynniki atmosferyczne, jak i trwałości jako takiej. Z żelbetu powstają m.in. gotowe:
… i szereg innych komponentów, które składają się na dany obiekt. Często wykorzystuje się je m.in. w budownictwie przemysłowym i infrastrukturalnym, gdzie odporność na wszelkie negatywne czynniki odgrywa znaczącą rolę. Podobnie wygląda to w przypadku gotowych elementów ze stali. Z tego stopu produkuje się m.in. różnego typu hale, zadaszenia, a także obiekty użytku publicznego.
Drewno natomiast częściej wykorzystywane jest w budownictwie domowym. Warto zaznaczyć, że prefabrykaty w tym przypadku mogą posłużyć zarówno do wzniesienia całych budynków, jak i być pojedynczymi elementami, np. schodami.
Zalety tych produktów uzależnione są w dużej mierze od materiału, z którego powstały. Najtrwalsze zdecydowanie są prefabrykaty budowlane z żelbetonu i stali. Należy przy tym zaznaczyć, że stopy metalu są znacznie lżejsze od żelbetu.
Wszystkie powyższe gotowe elementy budowli jednak niosą ze sobą pewne wspólne korzyści. Należy zacząć od koronnego argumentu, przemawiającego za nimi, czyli skrócenie czasu budowania. Co istotne – w przypadku komponentów prefabrykowanych, z których składają się całe konstrukcje, mogą również przyspieszyć proces tworzenia osiedli. Oznacza to, że prefabrykaty mają szereg zalet tak dla prywatnych inwestorów, jak i deweloperów.
Drugą zaletą tego typu produktów jest ich powtarzalność. Dzięki temu wszystkie części precyzyjnie do siebie pasują. Ponadto wykorzystanie takich elementów wiąże się często z oszczędnością materiału. Przykładowo – stosowanie gotowych stropów żelbetowych nie tylko przyspiesza prace budowlane, ale i ogranicza utraty betonu, jakie mogą zdarzyć się w przypadku tradycyjnej wylewki. Z kolei wiązary dachowe, wykonane ze specjalnie sezonowanego drewna oraz perfekcyjnie docięte do konkretnych wymiarów, pozwalają uniknąć zmarnowania często nawet dużej ilości surowca.
Korzyści płynących z użycia w projekcie takich komponentów jest znacznie więcej. Powyżej jednak przedstawiliśmy najczęściej wymieniane i zdecydowanie najważniejsze. Nowoczesne prefabrykaty budowlane to idealne rozwiązanie dla wielu inwestorów, zwłaszcza przedsiębiorców planujących poszerzenie swojej działalności. Dzięki nim można wznieść magazyny, hale fabryczne, ale i przygotować niezbędną infrastrukturę. Jeśli chcesz dowiedzieć się o nich więcej – sprawdź naszą ofertę na stronie.