Budownictwo z prefabrykowanych komponentów konstrukcyjnych wielu kojarzy się z amerykańskimi osiedlami podmiejskimi klasy średniej. Zdjęcia dziesiątek, jeśli nie setek niemal identycznych domów dla niektórych wiąże się z poczuciem harmonii. Inni zaś widzą w tym raczej brak swobody wyboru i indywidualności. Czy jednak prefabrykaty skazują inwestorów na stawianie identycznych budynków? Czy też da się je uczynić unikalnymi, mimo wykorzystania gotowych elementów? Sprawdź to teraz!
Szybko odpowiadamy – jak najbardziej da się zbudować dom, biurowiec czy inny obiekt z wyprodukowanych wcześniej części, który będzie odróżniał się od reszty budynków! Klucz to odpowiednia praca nad projektem. W sprzedaży bowiem znajduje się wiele gotowych elementów – prefabrykatów, jakie łączy się ze sobą w rozmaitych konfiguracjach.
Wymaga to jednak wzięcia pod uwagę szeregu rozmaitych czynników. Jednym z pierwszych jest rodzaj konstrukcji. Czy będzie to dom? Hala fabryczna? Magazyn? Sala sportowa? Do każdego projektu potrzebne będą inne elementy prefabrykowane, dzięki którym inwestycja spełni swoją funkcję.
Inna kwestia to warunki środowiskowe w miejscu realizacji. Tyczy się to zwłaszcza zjawisk atmosferycznych, charakterystycznych dla danego regionu. Gotowe projekty z prefabrykatów zazwyczaj są już dostosowane do tych wymogów. W przypadku, gdy decydujesz się na stawianie obiektu o niestandardowym schemacie, do którego dopiero będą dobierane części, konieczne będą odpowiednie wyliczenia dotyczące m.in. wytrzymałości konstrukcji.
Pamiętaj, że elementy prefabrykowane to nie tylko główne komponenty nośne, jak ściany czy stropy. Przykładowo – prefabrykatami są też słupy, schody, a także stolarka otworowa. Właściwie dobierając je do projektu, zadbasz o unikalny charakter całego budynku.
Gotowe komponenty mogą być wyprodukowane na potrzeby konkretnego inwestora. Innymi słowy – wykonawca może przygotować prefabrykaty do danego planu. Prawdopodobnie zajmie to jednak więcej czasu niż w przypadku, gdy zdecydujesz się na produkty już wykonane i czekające na dopasowanie oraz złożenie. Wciąż jednak stworzenie nowych modułów od podstaw najpewniej zajmie zdecydowanie krócej niż stawianie budynku metodą tradycyjną.
Jeszcze jedna kwestia. Prefabrykaty produkowane są z rozmaitych materiałów. W budownictwie przemysłowym, jak i mieszkaniowym popularne są elementy żelbetonowe oraz stalowe. Inwestorzy indywidualni z kolei chętnie stawiają na drewno. W niektórych przypadkach części te można ze sobą łączyć, by uzyskać pożądany efekt. Przykładowo – wiązary dachowe kładzie się np. na prefabrykowanych ścianach z żelbetu. Dzięki temu projekt zyskuje bardziej klasyczny lub eklektyczny charakter.
W tworzeniu unikalnego designu budynku dużą rolę odgrywa jego wykończenie. Warto zauważyć, że nie chodzi tylko o zastosowanie odpowiedniego koloru elewacji, ale i o użycie określonych materiałów dekorujących. Jakich na przykład?
Dobrym pomysłem jest np. zastosowanie płytek licowych. Są one stosunkowo lekkie, a dodatkowo pozwalają tworzyć ściany o mocno zróżnicowanej fakturze. Ponadto można je nabyć w najróżniejszych barwach – od grafitu czy czerni po typowo ceglany. Atrakcyjnie prezentują się także panele drewniane lub drewnopodobne, które nadają budynkowi bardziej „eko” charakter. Materiał ten znakomicie zgrywa się z nowoczesnym i klasycznym designem.
Trzeba jednak pamiętać o uwzględnieniu takich elementów w projekcie. Będzie to istotna wskazówka w czasie dobierania odpowiednich prefabrykatów.
Czy to dom, czy inny obiekt – nawet jeśli powstaje z gotowych już komponentów, wcale nie musi być „jednym z wielu”. W sprzedaży dostępne są prefabrykowane moduły o różnych wymiarach i kształcie, dzięki czemu można stworzyć budynek, który wyróżni się od pozostałych. Trzeba jednak wziąć pod uwagę fakt, że nierzadko oznacza to wzrost wydatków. Każdy koszt jednak da się zoptymalizować. Chcesz wiedzieć, jak? Skontaktuj się z nami!