Różne branże przemysłu, w tym budowlany, wytwarzają duże ilości zanieczyszczeń, jakie nie pozostają obojętne dla środowiska. Bardziej świadomi uczestnicy tego rynku – nie tylko pod wpływem wyśrubowanych norm – poszukują rozwiązań sprawiających, że będą wywierali mniejszy negatywny wpływ na naturę. Wśród nich wyróżniają się m.in. producenci prefabrykatów, stawiający na eco-friendly produkty. Przyjrzyjmy się temu zagadnieniu bliżej – zachęcamy do czytania.
Tradycyjny przemysł, który dynamicznie rozwijał się od połowy XIX wieku, przyniósł znaczne zmiany dla środowiska naturalnego. Nastawienie na zysk i zwiększanie produkcji wiązało się nierzadko ze skażaniem lokalnych terenów. Prowadziło to nierzadko do utraty całych ekosystemów. Co więcej – czynnik antropogeniczny zaczął wpływać nie tylko na lokalną naturę, ale i na warunki globalne. Rosnąca średnia temperatura, podgrzewanie oceanów, topnienie lodowców, coraz gwałtowniejsze zjawiska pogodowe… to jedynie część z nich.
Nic dziwnego, że wielu przedstawicieli społeczności międzynarodowej – zarówno oficjalnych, jak i zwykłych obywateli, zaczęło domagać się zmian. Z przemysłu nie jesteśmy w stanie zrezygnować. Możemy go jednak unowocześnić i zoptymalizować. Tyczy się to zwłaszcza gałęzi budowlanej – tak newralgicznej dla przeciętnego człowieka i dla biznesu.
Warto wskazać, że problem w przypadku tej branży stanowi nie tylko emisja CO2 (około 38% światowego udziału), ale i inne zanieczyszczenia, jakie generuje. Tyczy się to również samego procesu wznoszenia budynków. To podczas budowy powstaje wiele odpadów, które często nie pozostają obojętne dla środowiska. Ponadto mnóstwo materiału jest najzwyczajniej marnowane.
Co można było z tym zrobić? Naszym zdaniem jednym ze sposobów na poradzenie sobie z opisywanym wyzwaniem było postawienie na prefabrykaty budowlane. Dlaczego?
Budowa domów, hal magazynowych czy fabrycznych, obiektów użytku publicznego oraz elementów infrastruktury z prefabrykowanych komponentów konstrukcji ma szereg zalet, jakich brakuje tradycyjnej technice wznoszenia budynków. Skrócenie czasu realizacji inwestycji to koronny argument przemawiający za wykorzystaniem prefabrykatów budowlanych. Czy są one jednak bardziej ekologiczne?
Nie bez przyczyny firmy z branży budownictwa pasywnego (w tym jednorodzinnego) stawiają często domy „z paczki”. Z jednej strony bowiem produkty te, jako że powstają w warunkach kontrolowanych, zyskują pożądane z perspektywy tego typu konstrukcji właściwości. Tyczy się to zwłaszcza zdolności termoizolacyjnych. Wskazuje się, że budynki z prefabrykatów są bardziej energooszczędne, więc wymagają mniejszego zużycia paliwa do ogrzania, a to oznacza zminimalizowanie indywidualnej emisji gazów cieplarnianych.
Inna kwestia to redukcja CO2 i zanieczyszczeń podczas produkcji takich elementów. Producenci – z jednej strony – często korzystają z nowoczesnych maszyn, optymalizujących proces ich powstawania. Z drugiej – są zobowiązani do stosowania specjalnych systemów filtracji (w tym używania filtrów cząstek stałych). Koronnym argumentem jednak w tym przypadku jest zmniejszenie emisji gazów podczas transportu. Na miejsce budowy nie muszą docierać już liczne ciężarówki z różnymi materiałami. Przewóz prefabrykatów wymaga znacznie mniejszej liczby pojazdów.
Co istotne – dzięki wykorzystaniu gotowych elementów konstrukcji, w miejscu inwestycji ilość odpadów budowlanych ulega redukcji do absolutnego minimum. To kolejna korzyść dla środowiska naturalnego!
Ekologiczne rozwiązania nie są przyszłością. Są współczesnymi rozwiązaniami, które są dostępne i powinny być wykorzystywane na jak najszerszą skalę. Od naszych działań w tym momencie zależy, jaką planetę pozostawimy potomnym. W Pascal Prefabrykaty jesteśmy świadomi wpływu branży budowlanej na środowisko. Dlatego, jako twórcy komponentów prefabrykowanych, zachęcamy do skorzystania z oferty. Więcej o naszych rozwiązaniach można znaleźć na stronie online.