Belki podsuwnicowe – czym są i gdzie się je stosuje?
10 lutego 2021Studnie kanalizacyjne łączone na pióro/wpust – parametry, rola i zadania
10 marca 2021Przykładem prefabrykatów powszechnie wykorzystywanych w budownictwie mieszkalnym, przemysłowym oraz drogowym są żelbetowe komory oraz zbiorniki na szambo i wodę deszczową. Dziki swojej modułowej konstrukcji, a także odpowiedniej szczelności stanowią bardzo ważny element zarówno prostych instalacji, jak i najbardziej rozbudowanych sieci sanitarnych czy odwadniających. Jakie parametry powinna spełniać komora na wodę opadową, a czym powinien wyróżniać się dobry zbiornik na szambo? Na te i inne pytania odpowiadamy w dalszej części artykułu!
Czym są komory i zbiorniki żelbetowe?
Prefabrykowane zbiorniki modułowe to szczelne konstrukcje pozwalające na magazynowanie i retencję wody – m.in. przeciwpożarowej lub opadowej. Tego rodzaju rozwiązania mogą być stosowane zarówno na obszarze prywatnych posesji, jak i pod drogami lub parkingami jako elementy sieci odwodnieniowej. Bardzo często wykorzystuje się je również na ternach zielonych i rekreacyjnych.
Z kolei żelbetowe komory osadnikowe i wodomierzowe wybierane są do gromadzenia wody deszczowej, a także ścieków w instalacji sanitarnej, gdy inwestor decyduje się na szambo ekologiczne. Również przy inwestycjach komunalnych, np. przy budowie sieci kanalizacyjnych, zbiornik betonowy na wodę lub nieczystości znajdzie swoje zastosowanie.
Jakie są zalety wykorzystania zbiorników betonowych?
Prefabrykaty opisywane w tym artykule są chętnie wykorzystywane przez inwestorów ze względu na bogatą gamę zalet, jakie zapewniają modułowe, żelbetowe komory oraz zbiorniki monolityczne. Najważniejsze korzyści z ich wyboru to m.in.:
- brak konieczności wykonywania dodatkowych prac betonowych w miejscu realizacji inwestycji,
- szybki czas produkcji prefabrykatów,
- modułowa konstrukcja pozwalająca łączyć poszczególne elementy,
- wysoka jakość stosowanego betonu,
- możliwość zastosowania kotew lub rur przelotowych do przenoszenia prefabrykatów.
Właściwości zbiornika betonowego na szambo
W przypadku zbiorników do szamba oraz innych nieczystości kluczowym parametrem jest szczelność. Jej uzyskanie warunkuje dobór odpowiedniej klasy betonu, co zapewnia ich odpowiednią wytrzymałość, ale także chroni żelbetowe komory przed rozszczelnieniem i skażeniem terenu. Biorąc pod uwagę właściwości chemiczne agresywnych związków czy substancji znajdujących się w ścierkach sanitarnych lub przemysłowych, tego typu kompozyty muszą odznaczać się wyjątkową trwałością.
Właściwości zbiornika betonowego na wodę deszczową
Prefabrykowane komory żelbetowe można wykorzystywać również do gromadzenia wód opadowych. To znacznie tańsza alternatywa dla zbiorników monolitycznych lub modułowych produkowanych z kompozytów. Ekologiczne pojemniki na deszczówkę pozwalają oszczędzać wodę w gospodarstwie domowym, wpływając jednocześnie na obniżenie rachunków za pobór wody z sieci.
Wodę pochodzącą z opadów atmosferycznych możesz wykorzystywać m.in. do podlewania trawników oraz warzyw i owoców w przydomowych uprawach. Z tego względu bardzo ważne jest, żeby budowane z nich systemy były trwałe i szczelne, ale również posiadały atest Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego dający gwarancję bezpiecznego użytkowania.
Oferta dopasowana do Twoich potrzeb – Pascal Prefabrykaty
Bez względu na to, czy planujesz budowę przydomowego szamba, chcesz wykonać odwodnienie działki, czy magazynować wody opadowe do podlewania ogrodu, wybierz sprawdzonego producenta prefabrykatów żelbetowych. W Pascal Prefabrykaty zapewniamy kompleksowo doradztwo oraz najwyższą jakość wykonania modułowych, oraz monolitycznych zbiorników na deszczówkę i komór na szambo. Własne linie produkcyjne oraz zaawansowane technologie pozwalają nam dostarczać najwyższej klasy zbiorniki i komory betonowe, dopasowane do restrykcyjnych norm jakościowych oraz indywidualnych wymogów naszych Klientów. Sprawdź ofertę i skontaktuj się z nami już dziś!